GURAM KHETSURIANI

3/2/20232 min read

Guram Khetsuriani - skubantis gyventi, meilės liepsną kurstantis jaunystėj talentingas gruzinų dailininkas leidžia mums prisiliesti prie Gruzijos, perprasti savo pojūčiais bei mąstymu Gruziją, ryškų ir nuostabų jos gyvenimą.

Guram Khetsuriani kilęs iš Svanetijos, regiono, apsupto pačių aukščiausių kalnų, kurio niekada netrypė jokie užkariautojai. Mažakalbis, gilios sielos ir išmintimi spinduliuojantis trisdešimtmetį neseniai atšventęs svanų dailininkas nelaukia jausmingos mūzos ir jos idėjų pasirodymo, bet dirba kasdien ir pašventė savo gyvenimą menui. „Būti menininku - reiškia gyventi dėl meno, uoliai dirbant kasdien“, – dalinosi savo mintimis Guram.

Užaugęs nuostabios gamtos apsupty, paslaptingoje, civilizacijos nesugadintoje dvasingoje Gruzijoje jis nuolat ieško harmonijos, gyvai atsiskleidžiančios jo tapytuose darbuose. Gamta ir pastatai, žmonės, tyla ir ritmingas judesys harmoningai persipina Guram paveiksluose. Džiaugsmas, ramybė ir meilė yra artima, amžina ir neišsemiama dailininko tema, kaip ir Gruzijos kalnai, papročiai ir dainos. Sudėtingą, talentingą ir neperprantamą gruzinų menininką įkvepia seni ir apleisti namai, jų istorija, charakteris, subtili juose kadaise skambėjusi muzika. Dailininkas tarsi tapo jų portretus, kurie atgyja ilgėliau stabtelint prie jų. „Kuomet aš matau apleistus namus ar griuvėsius, tuoj pat įsivaizduoju čia vykusį gyvenimą. Net jeigu viskas atrodo absoliučiai mirę ir sunykę, aš vis dar matau žmones, vaikščiojančius po kiemą, besisukiojančius po namus, dirbančius, žaidžiančius su vaikais, girdžiu jų pokalbius, barnius, juoką, dainas. Kartais žmonės bijo apleistų pastatų – mano vaizduotei jie atveria neregėtas platybes ir grožį“, - pasakoja Guram.

Ypatingos dailininko tapytų drobių spalvos. Dominuojančios juoda ir balta persipina ir kontrastuoja. Kaip ir gamtoje. Kontrastų reikia – gyvenimas tuomet išraiškingesnis, spalvingesnis, tikresnis, su gilesnėmis emocijomis ir mintimis. Raudonos, mėlynos ir kitų spalvų ryškūs pavieniai potėpiai kaip gaivinanti meilės jėga įsilieja į išskaidrintus, pakylėtus meistriškai nutapytus Guram paveikslus. Su tikėjimu ir meile per gyvenimą einantis dailininkas dalina mums grožį ir šviesą, meilę ir gėrį, nes geba keisti mums įprastą materialų pasaulį, matydamas jame daugiau, nei užfiksuoja fotografija ar mūsų paprastas žvilgsnis.

„Gyvenimas žavus, kai jį mylime, mylime visa, kas gyva, kas jauna, kas auga, džiaugiamės artimu. Meilė niekada niekur nuo mūsų nesislepia. Ji aplink mus ir mumyse. Tik mes dažnai nuo jos slepiamės. Kuomet mes nesislapstysime nuo jos, tuomet viskas bus gerai...“, - šypsodamasis tarė Guram Khetsuriani.

Guram Khetsuriani visuomet žinojo, kad bus dailininkas. Jo tėtis buvo ikonų meistras ir nuo mažens įskiepijo meilę menui. Guram baigė dailės akademiją Tbilisyje su pagyrimu ir įgijo puikius gruzinų tradicinio ir, žinoma, klasikinio piešimo ir tapybos pagrindus. Šiuo metu gyvena Tbilisyje, tapo savo nedidelėje dirbtuvėlėje Tbilisio senamiesty.